Jedną z najlepszych rzeczy, jaką posiada Gimp jest fakt iż może być on bardzo łatwo rozbudowywany, poprzez używanie pluginów. Pluginy są zewnętrznymi programami, które uruchamiane są pod kontrolą głównej aplikacji Gimpa. Pluginy mogą manipulować obrazkami w taki sam sposób, w jaki może to robić użytkownik. Ich przewagą jest natomiast to, że o wiele łatwiej jest rozszerzyć zdolności Gimpa poprzez napisanie małego programiku, niż modyfikować ogromną ilość kodu w samym źródle Gimpa. Wiele wartościowych pluginów napisanych w języku C zajmuje tylko 100-200 linijek.

W samym głównym programie Gimpa znajduje się dużo zainstalowanych pluginów. Większość z nich może być dostępna z menu „Filtry” (właściwie to wszystko w tym menu jest tak naprawdę pluginem), ale niektóre są umieszczone w innych miejscach. Często używasz pluginów nawet o tym nie wiedząc, na przykład używając automatycznej korekcji koloru (normalizacja), która de facto jest pluginem. Nic jednak cię o tym nie informuje, podczas korzystania z tego narzędzia.

Dodatkowo, poza pluginami dostępnymi w samym Gimpie, istnieją niezliczone ilości pluginów w Internecie. Większość z nich można znaleźć na stronie GIMP Plugin Registry, która jest miejscem, gdzie pluginy są składowane. Twórcy pluginów mogą umieszczać swoje twory właśnie tam. Użytkownicy natomiast mają do dyspozycji wyszukiwarkę, za pomocą której mogą znaleźć potrzebne im pluginy w mgnieniu oka.

Każdy człowiek na świecie może napisać swój własny plugin do Gimpa, umieścić go w Internecie i podzielić się ze światem. To między innymi spełnienie jednego z postulatów wolnego oprogramowania: wszystkie twory są ogólnie dostępne, zaś wgląd w kody źródłowe programów jest umożliwiony, a nawet wspierany. Niemniej jednak pluginy umieszczane dobrowolnie przez użytkowników miewają istotne wady i nie ma siły, by zaradzić im wszystkim. Dlatego też zaleca się korzystać ze sprawdzonych, zatwierdzonych przez doświadczonych użytkowników pluginów, które nie niosą za sobą ryzyka użytkowania.