W ostatnich latach wykorzystanie styroduru w reklamie wizualnej jest coraz bardziej popularne. Dodatkowo wykorzystywany on jest również w aranżacji wnętrz, dekoracji pokojów dziecięcych, a nawet sal weselnych czy sesjach ślubnych. Dzieje się tak ze względu na szereg zalet jakimi charakteryzuje się ten materiał. Ostatnio najczęściej poszukiwanymi produktami są litery ze styroduru.

Co to jest styrodur ?

Styrodur czyli polistyren ekstrudowany (XPS) to materiał przypominający trochę dobrze znany styropian, jest jednak od niego bardziej wytrzymały. Charakteryzuje się jednorodną, zamknięto-komórkową strukturą o gładkiej powierzchni, dzięki czemu jest odporny na warunki atmosferyczne. Nie nasiąka wodą nawet przy długotrwałym zanurzeniu co sprawia, że doskonale nadaje się do stosowania wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz, na przykład na fasadach budynków. Jest również odporny zarówno na niskie jak i wysokie temperatury.

Litery styrodurowe używane wewnątrz pomieszczeń można malować farbami akrylowymi na dowolny kolor z dostępnej palety kolorów RAL, natomiast te używane na zewnątrz farbami fasadowymi. Styrodur jest bardzo lekki, dzięki czemu zarówno pojedyncze litery, jak i całe napisy, są niezwykle łatwe w montażu i nie wymagają specjalistycznych narzędzi.

Litery ze styroduru w reklamie wizualnej

Ze względu na swoje liczne zalety, styrodur wykorzystywany jest niezwykle chętnie w reklamie wizualnej. Do cięcia płyt styrodurowych używany jest ploter termiczny sterowany programem graficznym, dzięki czemu możliwe jest wycięcie praktycznie dowolnego kształtu. Pozwala to na wycięcie nazwy firmy, jej loga czy całej kombinacji znaków. Mogą to być pojedyncze litery styrodurowe bądź też całe słowa, a pomalowanie farbą akrylową pozwala na idealne dobranie koloru liter. Dodatkowo fronty liter mogą być uszlachetnione kolorową pleksą. Niewielki ciężar liter ze sturoduru pozwala na ich montaż nawet tam gdzie nie ma możliwości zastosowania cięższych materiałów. Napisy ze styroduru mogą być montowane bezpośrednio na ścianie lub na płycie, a dopiero ta do ściany.

litery ze styroduru

Wycinane litery ze styroduru w aranżacji wnętrz.

Oprócz zastosowania liter ze styroduru w reklamie wizualnej, coraz częściej widoczne jest zastosowanie styroduru w aranżacji i dekoracji wnętrz. Dzięki możliwości wycięcia praktycznie dowolnego napisu czy znaku i pomalowaniu na dowolny kolor, ze styroduru można wykonać niezwykle efektowne i personalne dekoracje, dobrane indywidualnie do każdego wnętrza. W salonie, sypialni, kuchni czy pokoju dziecięcym litery styrodurowe mogą zostać zamontowane na ścianie bądź też mogą stać na półce czy na meblach. Napisy „Home”, „Sweet Home”, „Love” czy „Relax” doskonale będą pasować do salonu czy sypialni. W pokoju dziecięcym doskonale będzie wyglądać napis z imieniem dziecka zawieszony nad łóżeczkiem czy nad biurkiem.

Dodatkiem do imienia mogą być gwiazdki, serduszka, auta czy samoloty, wszystko zależy od naszej pomysłowości i zainteresowań naszej pociechy. W kuchni doskonale wpasują się napisy „Coffee”czy „Bon appetit”. Litery styrodurowe w wielkim formacie mogą posłużyć jako nowoczesna i nietuzinkowa dekoracja ślubna – inicjały małżonków bądź całe imiona, napis „Love” czy serduszka mogą stanowić ozdobę sali weselnej, stołu czy być ciekawym dodatkiem na sesji ślubnej nowożeńców. Możliwości zastosowania jest naprawdę wiele, wszystko zależy od naszej pomysłowości.